Mateřská škola Přeštice Dukelská

Vzdělávací program

TAJEMSTVÍ BAREVNÉHO KVÍTKU

Na zahradě roste kvítí,

dětský úsměv vše rozsvítí.

V každém lístku něco máme,

díky tomu svět poznáváme.

Život vody je v něm skryt,

oheň, vítr poodkryt.

Země je náš celý svět,

chceme všemu rozumět.

Každý lístek něco dá, příběhy nám povídá.

 

Život je jak rozepsaná kniha, jen na nás je,
jaký obsah bude mít.

(vlastní citace)

Život je jako rozepsaná kniha. Na jeho začátku je čistý, nepopsaný list. V průběhu života se stáváme autory své knihy. Do knihy vkládáme svou duši, pocity, znalosti, vědomosti a zejména své vlastní zkušenosti, které dotváří naší osobnost.

Filozofie školy je zaměřena na vlastní zkušenosti dětí, na rozvoj spokojeného, samostatného a aktivního dítěte, které se naučí v přátelském prostředí zvládat životní situace a připraví se na start v životě.

"Tajemství barevného kvítku" je knihou, která nám prostřednictvím barevných kvítků otevře svět poznání. Každý kvítek něco skrývá a příběhy nám otevírá.

Kvítek barvy červené má tajemství schované. Tajemství je plné lásky a to říkám bez nadsázky.Lásku, pocit bezpečí, kdopak nám ji zaručí? Příběhy a tradice přispějí nám velice. Modrý kvítek v sobě vodu má. Voda je tak záhadná a kouzelná. Chvilku voda a pak sníh, dokáže se proměnit. A už paní Meluzína obzory nám otevírá. Cestování v krvi máme, do světa se podíváme. Letem světem letíme, kam to ještě nevíme. Na takové cestování potřebujem odhodlání. Zelený je celý svět, stromy mohou vyprávět. Na nich ptáci šeptají, že roční období se střídají. Jaro je čas poznání, k výletům nás dohání. Výletů není nikdy dost, hradů, zámků pro radost. Od jara až do zimy, poznáme kus krajiny. Jsme tu rádi na světě, na té naší planetě.

PŘÍBĚHY Z OHNIVÉHO LÍSTKU - OHEŇ, BARVA ČERVENÁ

V příbězích ohnivého (červeného) lístku se vydáme za poznáním samy sebe, své rodiny. Seznámíme se s IZS, naučíme se orientovat v nepředvídatelných situacích nejen v dopravě, ale i v životě. Budeme poznávat své tělo a vytvářet si zdravý životní styl, který není jen o fyzické kondici,ale i o psychice a pohodě.Přiblížíme zvyky a tradice, které stmelují rodinu a přátele.

PŘÍBĚHY KAPKY ROSY - VODA, BARVA MODRÁ

Příběhy kapky rosy nás seznámí s vodou a jejími proměnami, poodkryjí nám svět pokusů.Budeme poznávat počasí a různé druhy sportů v různých ročních dobách. Modrá barva je barvou klidu a v klidu a pohodě se nejlépe poslouchají pohádky a příběhy.

PŘÍBĚHY MELUZÍNY - VZDUCH, ŽLUTÁ BARVA

Meluzína nám donese informace o vzducu a nahlídneme s ní až do Vesmíru. Objevíme archeologii, vydáme se na výpravu do pravěku, seznámíme se s technikou, uměním a vynálezy našeho světa. Na kouzelném koberci nás přenese do cizích zemí, za exotickými zvířaty a draky. Cestováním se nám zbystří rozum a uvažování. Tohle vše nás zavede i do světa umění a barev.

PŘÍBĚHY ZEMĚ, ZE - MĚ - ZEM, ZELENÝ LÍSTEK

Příběhy Země nám poodkryjí krásy naší planety a svět kolem nás v různých ročních dobách. Dozvíme se mnoho zajímavého a fauně a floře, o živé i neživé přírodě. Zapojíme se do Ekologie a ochrany naší přírody. Otevřou se nám hrady a zámky, které skrývají svou minulost. Na společné cestě budeme poznávat samy sebe, své hodnoty a hodnoty druhých lidí.